stopa v písku botaMyslíte si, že je možné mít šlápoty v naší mysli?

Ano, máme je. Jsou to emoční otisky v našem limbickém systému. Limbický systém je část našeho mozku (limbická kůra). Je to jako“ náhrávací“ zařízení v naší mysli, které zapisuje všechny emoce a události, které se kdy staly.

Spolu s další části mozku a tou je amygda, mají za úkol nás chránit před stávajícím nebezpečím.

V limbickém systému se zapisují všechny emoční události a situace. Nejvíce do věku 7 let. Do věku 3 let se dítě nachází v tzv. imprintovém období, kde se tyto události zapisují nejvíce. Dítě nemá do věku 7 let nastavený v mozku rozlišovací filtr vnímání a vše přijímá jako pravdu.

Pozor, co říkáte svým dětem. Nic z tebe nebude, jsi k ničemu, všechno zkazíš, děláš jen problémy. Když nebudeš jíst, nebude tě mít nikdo rád, hodná holčička se nevzteká apod. U těchto slov většinou dítě prožívá emoce, spolu s danou situací je vše uloženo do podvědomé paměti. Stačí, když malé dítě zesměšníme při přednesu básničky a ono se rozpláče a bude cítit, že není dost dobré a otisk je vytvořen.

V dospělosti se pak může stát, že daný člověk může mít problém s vystupováním na veřejnosti. Už si vědomě na tento zážitek nevzpomene, ale v jeho limbickém systému je uložen stále. Amygdala na základě toho spustí ochranou reakci strachu, aby ho ochránila před podobnou emoční bolestí, kterou jako dítě  zažil v dětství. A pak se divíme, kde jsme vzali strach z mluvení na veřejnosti.

Těchto emočních otisků a špatných šlápot máme každý v sobě opravdu dost. Vím to ze své vlastní zkušenosti. Abychom mohli změnit přítomnost, která nám mnohdy nevyhovuje, je dobré tyto otisky přepsat. Tím změníme i svoji budoucnost. Jednou z metod, která to umí a pracuje nejen s myšlenkou, emocí ale hlavně s energií je metoda EFT.