Děti a emoce

Rodičovství je úžasná věc. Většina rodičů se na svá miminka a potomky těší a s láskou je přijímá. Narozené miminko dostane jméno, rodný list, ale bohužel už nám nikdo nedá návod k použití.

Existuje mnoho příruček, jak děťátko krmit, koupat, čím ho mazat, jaké dávat plenky, co mu kupovat za hračky apod. To může každá maminka prostudovat předem. Ale jak se s nimi dorozumět, když ještě neumí mluvit? Batolata s námi komunikují přes své emoce a pocity.

Větší děti naučíme mluvit, ale jejich emoce a pocity, kterými byly zvyklé vyjadřovat své potřeby, prožívají pořád. Bohužel si s nimi mnohdy nevíme rady. Své děti vychováváme, tak jak nejlépe v tu chvíli dovedeme.

Učíme děti co je dobré a co je špatné (z našeho úhlu pohledu).

Třeba cachtání v louži je pro dítě super zábava. Pro maminku, pokud je dítě oblečené do školky a skončí v první louži, je chování nepřípustné a zlobí se.

Pak připojíme další výchovné pokyny. Například. Hodná holčička nezlobí. Chlapeček přeci nepláče, to je ostuda. Tak tahle vzteklá holčička asi není naše, to by naše princezna přeci nedělala. Jestli se budeš vztekat, tak tě ještě přidám, ať máš proč. Okamžitě se uklidni. Jdi mi z očí. Přijď, až budeš normální apod.

To si často děti s takovými pokyny ani neví rady. Jak to udělat rychle se uklidnit?

Emoce je energie v pohybu. Jsou to fyzické reakce našeho těla na myšlenky, události, situace, se kterými ve skutečnosti nesouhlasíme a nevíme si rady.

Emoce jsou součástí každé životní situace a promítají se do naší výchovy. Ve své terapeutické praxi se v devadesáti procentech problémů s klienty, dostáváme do jejich dětství a do jejich nevyřešených emočních bolestí.

Spousty lidí svoje emocionální bolesti ukrylo hluboko do svého podvědomí a nevědomě se tak od svých bolestných pocitů tzv. odstřihli, aby je nemuseli vnímat. Nad věcmi někdy více přemýšlíme, než abychom je vnímali a procítili.

Vždyť nás to přeci rodiče a vychovatelé učili, že není přípustné dávat emoce najevo. Pokud svoje emoce potlačujeme, oni nemizí.

Zůstávají uložené v našem energetickém těle, v naší buněčné paměti. Pokud se těchto nezpracovaných emocí nahromadí více, můžeme si koledovat i o velké zdravotní problémy.

Naše potlačené emoce jsou ale stále energetickým vysílači, to co na podvědomé energetické úrovni vysíláme, k sobě přitahujeme.

Děti jsou naším zrcadlem. Pokud máme nezpracované, potlačené emoce v sobě, dříve či později se s nimi začne člověk prát při výchově svých dětí. Mnohdy se k tomu přidá potlačený vztek na manžela, na vlastní rodiče. Děti jsou jako emoční houbičky. Jsou schopné do sebe nasakovat pocity (i potlačené) svých rodičů a pak nám je hezky dávat najevo.

Když jsou děti neklidné, vzteklé, je možné, že zrcadlí vaše vlastní pocity. Pokud, se vám začnou děti vztekat, zamyslete se nad vlastními potlačenými emocemi.

Dnešní svět se probouzí, uvědomujeme si, že svět „tam venku“, je pouze projekcí nás samých. Pokud chceme změnit svět, je třeba začít u sebe. U svých vnitřních programů, přesvědčení a emocí.

Cesta jak porozumět svým dětem a zlepšit vzájemnou komunikaci je v emočním rodičovství.

Metoda EFT, děti a moje práce s nimi.

Velice ráda pracuji s dětmi. I děti řeší své strachy, obavy, úzkost, smutky apod. Často na ně emočně doléhají rozvody, či rozchody rodičů, změna bydliště, úmrtí v rodině. Děti jsou často úzkostné, bojí se chodit do školy nebo mají strach z neúspěchu. Některé mají nízké sebevědomí a mohou se tak stát terčem šikany. Bohužel děti, které šikanují ostatní, mají také sami problém s nízkým sebevědomím, ale schovávají ho za svou arogancí.

Pokud mi zavolá či napíše nějaký rodič, že si domluvit pro své dítě terapii řešíme vše individuálně, podle věku dítěte. Pokud je dítě hodně malé,(3-4 roky) tak je většinou potřeba pracovat i s jedním rodičem.  Dítě potřebuje mít absolutní pocit bezpečí a většinou se domluvíme, že ho nalákáme na společnou hru. Mám ve studiu připravené terapeutické hračky. Vyprávím dětem pohádky a formou příběhu, je velice snadné dítě vtáhnou do hry. V pohádkovém příběhu o doktorovi lesa datlíku Toníkovi se dozví jak datel,(maňásek jako terapeutická rukavička), umí kouzelně na kouzelné body a odstraní všechno trápení. U větší ch dětí používám hru na kouzelníka EFtíka nebo terapii formou hry Jak se krotí zlobivé ještěrky. Úplně nejlepší je, když dítě ani nepostřehne, že s ním probíhá terapie. Pokud situace potřebuje, není problém dojet i do rodiny a pracovat přímo tam.

Na prvním místě je u mě důvěra, jak ze strany rodiče, ale především ze strany dítěte. Individuální a profesionální přístup, nalezení a trvalé odstranění příčiny problému.

EFT pomáhá i dospívají mládeži. Naše zdraví je úzce spojeno s naší psychikou a naše psychická pohoda se odráží nejen na našem těle ale i na našich vztazích a úspěchu. EFT úspěšně řeší poruchy příjmu potravy, akné, problémy s učením, strachy ze zkoušek, trauma z rozchodů apod. U dospívají mládeže je důležité, jejich rozhodnutí problém řešit, než rozhodnutí rodičů. Ale i u těchto dětí jsem schopná si k nim najít přístup, abychom mohli problém společně vyřešit.

 

 


Více informací o technice emoční svobody (EFT)