anger 18615 640Dovolte si cítit a uvědomit si své emoce ! Společnost a rodiče nás naučili naše emoce, které díky životním situacím, prožíváme potlačovat. Často jsme slýchávali " kluci nebrečí " , "hodné holčičky se nevztekají " a pod. Někdy, svoje pocity potlačujeme, protože není vhodné je dávat najevo. Například v přítomnosti šéfa na poradě, který vás už opravdu dlouho štve není vhodné vzteky kopat, bouchat do stolu a křičet jaký je " kretén". V danou situaci by vám to opravdu k ničemu nepomohlo. Ale vy v tu chvíli svou emoci potlačíte a uzavřete někde uvnitř sebe. Někdy jí tam necháte, ale někdy ji pak pošlete dál, tam kde si to můžete dovolit. Třeba doma na svoje děti, či partnera. Těm samozřejmě ihned zkazíte náladu. Třeba i oni pro klid v rodině se nechtějí hádat a opět ji v sobě potlačí. Je ta takový začarovaný kruh. Vztahy jsou naše zrcadla a je dokázáno, že se tyto skryté emoce a vlastnosti se zrcadlí v negativních vzorcích chování, které se pak opakovaně projevují v nevítaných životních situacích.

Co například způsobí vztek v těle ?

Psycholog Ph.D. Peter Salovey z Yalské univerzity prováděl rozsáhlou studii, ve které se snažil přijít na to, zda je pro zdraví člověka lepší vztek potlačit nebo ventilovat. Výsledek výzkumu ukázal, že pokud dáme vzteku či zlosti plný průchod má to zcela konkrétní negativní důsledky na naše zdraví. Dochází k nadměrnému vyloučení stresových hormonů, které zvyšují riziko srdečního infarktu a onemocnění kardiovaskulárního systému. Studie zaměřené na osoby, které vztek potlačují, neodhalily bohužel dostatečně přesně, jakou fyziologickou reakci takový „zadušený“vztek v našem těle způsobí. Tato potlačená emoce, vytvoří v našem těle energetickou blokádu a u zkoumaných osob se objevila jednoznačně i zvýšená tendence k onemocnění rakovinou. Navíc se prokázalo, že potlačené pocity jsou jednou z nejčastějších příčin deprese, a že výrazně zhoršují paměť. Jane Richards z Texaské univerzity provedla jednoduché a účinné testy, které potvrdily, že když se soustředíme na potlačení jakékoliv emoce, chybí nám pak síla na aktuální dění kolem nás. Klesá celková koncentrace a naše paměťová stopa je nepřesná a neúplná. Příkladem je třeba takový typicky potlačovaný strach při přijímacím pohovoru, který vede k tomu, že později nejsme schopni vzpomenout si téměř na nic.

Existuje technika, která vás může osvobodit a ukáže vám , jak svoje emoce přijímat a získat vědomou kontrolu nad svým životem. A to bez dalšího strachu, potlačování či vyhýbání se projevu těchto emocí. EFT ( technika emoční svobody) je svým způsobem nadčasová terapeutická technika, která pracuje s našimi emocemi, vnitřními přesvědčeními a naším vnitřním energetickým systémem. Dokáže uvézt do rovnováhy náš energetický systém a uvolnit naše emoce . Inspiruje lidi k lepšímu sebe-poznání, sebe-projevování, rovnováze a plnohodnotnému životu ve vztazích, financích i hojnosti.  http://www.studiodaja.cz/seminare/eft-kurzy