drawers g147440b22 1280Také vzpomínáte na zkouškové období, když jste chodili do školy a studovali? Písemky, přijímací zkoušky, pohovory, opravné zkoušky, maturity, státní zkoušky, diplomové práce apod. Někteří to máme vše zdárně za sebou, někteří právě zkouškami prochází a některé to teprve čeká.

Vzpomínám na jednu klientku, která si ke mně chodila „otevírat zamčené šuplíky“.  Nejsem odborník na zámky ani ten co má tajné klíče od zamčených šuplíků, ale jsem odborník na strach a stres. Právě strach a stres přivedl tuto studentku ke mně na terapii EFT.

Byla velmi schopná, důsledná, chytrá (budoucí paní učitelka) ale velká trémistka.  Měla velký strach, že nebude dost dobrá a selže. Její strach a stres byl natolik velký, že se její mysl opravdu zablokovala a ona si nemohla vzpomenout na nic co se učila. Zkoušku neudělala.

Metoda EFT – práce s emocemi, myšlenkou a energií je skvělou technikou na odblokování strachu a trémy. Když cítíte vnitřní napětí a strach, přepíná váš mozek do režimu tzv. „plazího mozku“ do bojové pohotovosti. Ten reaguje na pocit nebezpečí třemi základními reakcemi.  Útok, útěk, ustrnutí. Většinou u zkoušek nemůžeme na nikoho útočit (že nám dal otázku, na kterou nevíme odpověď.) Nemůžeme ani utíkat (i když bychom možná raději zdrhli), a tak většinou ustrneme. Tím ustrne část naší mysli zvaná neokortex – evolučně nejmladší část mysli odpovědná za naše vědomé rozhodování, sídlo moudrosti a intuice.

Určitě jste to někdy zažili. V tu chvíli jsme IQ tykve. Strach a tréma udělá své. Stres způsobuje často žaludeční nevolnost, průjem, nespavost, bolest hlavy apod.

Tak až vás budou čekat důležité zkoušky, pohovory přijďte, já vám ráda vaše šuplíky s vědomostmi pomohu otevřít. Pokud jsou ale vaše šuplíky stále ještě prázdné a nejde vám učení do hlavy, tak uvolněním stresu, napětí a vnitřního odporu vám metoda EFT pomůže také.