sponge for washing 1212612 640Stejně tak jako houba, která dokáže do sebe nasát mnoho vody, umí to i děti. Bohužel do sebe nenasávají vodu, ale naše emoce. Děti jsou velice citlivé na emočního prostředí ve kterém žijí. Každý rodič, který vychovává dítě ví, že je to emočně náročné. Své děti většinou všichni milujeme a udělali bychom pro ně, to nejlepší. Bohužel někdy v nás „bouchnou saze“ a našeho miláčka bychom nejraději přetrhli jako hada.

Děti jsou děti. Někdy jsou schopné nám pomalovat nově vybílený pokoj nebo novou koženou sedací soupravu. Rozbíjejí hračky, sem tam jim upadne talíř, váza, rozbijí okno a hlavně nás neposlouchají. Myslíme si, že víme nejlépe, co je pro ně právě dobré. Bohužel s tím děti často nesouhlasí. A tak „lítají emoce“ sem tam. Prostě někdy je to třeba. Jednou prožívá vztek rodič a jednou dítě. Emoce prostě patří k životu, ale je třeba se s nimi naučit zacházet. Pokud už nějaká ta emoce „vylítne“ a my si vzájemně vyříkáme, proč jsme tak jednali a co jsme cítili, je to v pořádku.

Někdy se ale stává to, že je doma „dusno“. Rodiče mají mezi sebou spor a nemluví spolu. Ale chtějí být dobrými rodiči. Tak své vzájemné emoce drží tzv. „pod pokličkou“, a dělají jakoby nic. Zde se stávají naše děti těmi „emočními houbičkami“. Energii těchto potlačených emocí podvědomě vnímají. Cítí emoční dusno a jejich tělo to vnímá.

 Může se stát, že je dítě často nemocné. Doslova nemůže rozdýchat energii, kterou doma vnímá. Rodiče si myslí, že je dobré hrát před dětmi, že je vše v pořádku. Děti to většinou prokouknou. Někdy je situace tak neúnosná, že je dítě svědkem domácího násilí a křiku. I na tyto emoce a situace reaguje. Pak se divíme, že má naše dítě potíže ze zánětem středního ucha a kašle a pod. Je to logické. Na podvědomé úrovni nechce slyšet to, co se děje. Nebo může mít časté angíny. Nejraději by samo na vás zakřičelo, ať se nehádáte, ale z pozice dítěte si to nedovolí. Zlost se zasekne v krku a je z toho angína. Pozor emoce mají mnohem větší vliv na vaše nemoci a psychiku víc než si dovedete představit.

Pokud s nimi neumíte zacházet, nejen, že si ubližujete sobě, ale ubližujete i svému okolí. Pracuji s emocemi řadu let a z legrace říkám, že by se na ně měl dělat „zbrojní průkaz“. Víte proč? Potlačená a energeticky nevyřešená emoce, vás může pozvolna zabíjet. Zabíjí vaše tělo, vaše vztahy a ubližuje vaším dětem.

Nemyslíte, že je čas s tím něco udělat? Můžeme se tak  vyhnout psychosomatickým onemocněním.https://www.studiodaja.cz/eft-terapie/vyresene-pripady