computer 1446113 640Pokud v těchto dnech sledujete aktuální zprávy v televizi nebo čtete novinky na internetu, můžete se snadno dostat do emoce strachu. Šířící se nejen běžná zimní chřipková epidemie, ale hrozí ohrožení Koronavirem. Je logické, že pokud je chřipka smrtelně nebezpečná, vyvolává v nás strach, stres a napětí.

 

Strach má důležitou funkci v našem těle. Má nás v každém případě chránit. Pokud se na nás řítí na přechodu auto, automaticky se v našem mozku zapíná důležitá část mozku

„plazí mozek“ (reptilian brain).

Reaguje o osm sekund dříve než vědomá mysl. Spolu s „poplachovým zařízením“ Amygdalou, která je součástí limbického systému, vyhlásí v našem těle pohotovost a rychlou reakci. Situaci, kterou tato část mozku vyhodnotí jako životně nebezpečnou, řeší to třemi základními reakcemi. Útok, útěk, ustrnutí.

Co se děje při emoci strachu v našem těle? Negativní emoce uvolňují 1.200 až 1.500 biochemických reakcí v těle, které uvolňují stresové hormony. Adrenalin, má za úkol aktivovat hlavní tělesné orgány na vyšší výkon. Nadledvinky uvolňují hormony kortizol a kortizon.

Tyto hormony nám pomáhají být ve střehu, rychle jednat a chránit nás v nebezpečí. Kortizol reguluje zásobu krevního cukru a posílá ji do svalů. Zároveň ale blokuje odčerpávání energie pro důležité orgány. Po dobu stresu a strachu se snižuje též funkce imunitního systému. Nejen, že se zvyšují stresové hormony, ale snižují se hormony lásky a štěstí, jako je serotonin a dopamin. Pokud nebezpečná situace pomine, funkce hormonů v těle se vrací do normálu a rovnováhy.

Bohužel je zde jeden háček. Mozek věří představám. Posloucháme-li informace, které v naší mysli vyvolávají negativní představy, snadno se dostaneme do emoce strachu a úzkosti.

Mozek ale neumí rozlišit, co je reálná skutečnost nebo jen představa v naší mysli. Automaticky spíná ty samé biochemické reakce v těle, jak při fyzickém nebezpečí.

Nepřiměřeným strachem, vyvolaným aktuálními informacemi, si již v danou chvíli ubližujeme. Strach nejen,že snižuje naši imunitu těla, ale na základě zákona rezonance přitahuje to, čeho se nejvíce bojíte.

To co můžete právě teď udělat je pečovat o své tělo, vyhýbat se nebezpečným situacím a snížit svůj strach na minimum. Naopak je dobré navyšovat pozitivní myšlenky a emoce.

www.studiodaja.cz  Jana G.