doubt 3711259 640

 

Malé zamyšlení nad závažným tématem, jak zvládat své emoce.

Nedávno jsem vezla známou na kontrolu k lékaři. V čekárně jsem se všimla plakátu na zdi. Doporučoval léky na stres, napětí, úzkost a potlačení negativních emocí (doporučováno  i dětem).

Negativní emoce bereme společensky jako nepřijatelné. Pokud je někdo citlivý, smutný, plačtivý, zlostný, agresivní, trpí pocitem vinny a podobně, myslíme si, že není v pořádku. Je s tím třeba něco udělat.

Mé kamarádce náhle tragicky zemřel manžel. Místo toho, aby si prožila svůj smutek a žal, který k takovým situacím patří, ji lékař okamžitě předepsal léky na utlumení emoční bolesti. A to není jen jeden příklad z mého blízkého okolí. Kolegyni také náhle tragicky zemřel manžel. Lékařka jí chtěla okamžitě psát léky na uklidnění a potlačení emoční bolesti. Ona je ale odmítla s tím, že to zvládne. Přesto jí je lékařka léky doporučovala a přesvědčovala, že to bez nic nezvládne.

Před časem jsem byla na návštěvě u sousedky. Všimla jsem si, že bere celou řadu léků. Krom jiných léků, též antidepresiva. Ptala jsem se jí co jí trápí. Řekla mi, že před několika roky  ji zemřela maminka a ona to těžko nesla. Lékařka jí napsala antidepresiva s poznámkou, že je nebezpečné je vysadit a proto je stále bere. Ještě více mě ale překvapilo, že v příbalovém letáku v posledním řádku velkého soupisu vedlejších účinků byla věta. Pozor dlouhodobé užívání tohoto léků, může způsobovat deprese.

To už jsem si řekla kam se asi poděl zdravý selský rozum?

Negativní a pozitivní emoce nás provází od nepaměti a patří do našeho života. Pokud vám někdo zemře určitě máte právo cítit smutek a žal. Za dob našich babiček, vdova či vdovec nosili smutek, (černé šaty nebo černou pásku na klopě), po dobu několika týdnů. To, aby okolí vědělo, že pokud se cítí smutně mají na to plné právo. Nikoho v tu dobu nenapadlo, aby na tento smutek předepisoval léky.

Všechno má svůj čas a každá bolest se zhojí. Pokud byl někdo v dřívější době vzteklý a naštvaný, tak to řešil po svém. Hospodyně práskla v rozčílení talířem o zem a muž šel třeba vzteky naštípat  dřevo. Prožívali a ventilovali svoje emoce a bylo to v pořádku.

Emoce jsou reakcí našeho fyzického těla na prožívání určitých životních situací. Emoce jsou komunikačním kanálem mezi naší myslí a naší duší. Potlačené, či zablokované emoce mohou způsobit vážné zdravotní a psychické problémy.

Pokud se budeme dívat na emoce z energetického hlediska, tak představují nástroje zpětné vazby, které vypovídají o podmínkách panujících v našem energetickém těle.

Negativní emoce jsou znamením poruch a blokád v našem energetickém těle a způsobují to, že se cítíme špatně.

Naopak pozitivní emoce jsou znamením, že energie volně proudí naším energetickým tělem a proto se cítíme skvěle.

Otevírá se nám nový a revoluční přístup v pohledu na propojenost mezi emocemi a naším energetickým systémem těla. Nepotřebujeme jakýmkoliv způsobem potlačovat negativní emoce.

Naopak je velice důležité porozumět svým vlastním emocím, dovolit si je prožívat a umět pracovat  s vlastní energií.

Emoce není zdravé potlačovat, ale je třeba s nimi umět bezpečně zacházet, tak abychom svými negativními emocemi neubližovali nejen sobě ale i druhým lidem v naší blízkosti.

Emoční inteligence by se měla stát přirozenou součástí našich životů. A měli bychom předávat tuto dovednost i naším dětem.

Předešlo by se tak depresím, úzkostem, panickým atakám a hlavně  zbytečným závislostem na lécích. Zkuste opět zapojit zdraví selský rozum a otevřít se novým informacím v oblasti energetické psychologie.