doubt 3711259 640Malé zamyšlení nad závažným tématem -  naše emoce. Nedávno jsem vezla známou na kontrolu k lékaři. V čekárně jsem se všimla plakátu na zdi. Doporučoval léky na stres, napětí, úzkost a potlačení negativních emocí - doporučováno  i dětem.

Negativní emoce bereme společensky jako nepřijatelné. Pokud je někdo citlivý, smutný, plačtivý, zlostný, agresivní, trpí pocity vinny apod. tak to vypadá, že není v pořádku. Je s tím třeba něco udělat.

Mé kamarádce náhle tragicky zemřel manžel. Místo toho, aby si prožila svůj smutek a žal, který k takovým situacím patří, ji lékař okamžitě předepsal léky na utlumení emoční bolesti. A to není jen jeden příklad z mého blízkého okolí. Když mojí kolegyni také náhle tragicky zemřel manžel, chtěla jí doktorka okamžitě psát léky na uklidnění a potlačení emoční bolesti. Ona je ale odmítla s tím, že to zvládne ( i přesto jí je lékařka nutila, že to jinak nedá) .

Nedávno jsem byla na návštěvě u sousedky. Všimla jsem si, že bere celou řadu léků. Krom jiných léků, též antidepresiva. Optala jsem se jí co jí trápí. Řekla mi, že před ji před několika léty zemřela maminka a ona to těžko nesla. Lékařka jí napsala antidepresiva s poznámkou, že je nebezpečné je vysadit a proto je stále bere. Ještě více mě ale překvapilo, že v příbalovém letáku v posledním řádku velkého soupisu vedlejších účinků byla věta. Pozor dlouhodobé užívání tohoto léků, může způsobovat deprese.

To už jsem si řekla ...no kam se poděl zdravý selský rozum.

 

Negativní a pozitivní emoce nás provází od nepaměti a patří do našeho života. Pokud vám někdo zemře určitě máte právo cítit smutek a žal. Za dob našich babiček, vdova či vdovec nosili smutek ( černé šaty nebo černou pásku na klopě), po dobu několika týdnů. To, aby okolí vědělo, že pokud se cítí smutně mají na to plné právo. Nikoho v tu dobu nenapadlo, aby na tento smutek předepisoval léky.

 

Všechno má svůj čas a každá bolest se zhojí. Pokud byl někdo v dřívější době vzteklý a naštvaný, tak to řešil po svém. Hospodyně práskla v rozčílení talířem o zem a muž šel třeba vzteky naštípat  dřevo. Prožívali a ventilovali svoje emoce a bylo to v pořádku.

 

Emoce jsou reakce našeho fyzického těla na prožívání určitých životních situací. A potlačené, či zablokované emoce opravdu nejsou zdraví prospěšné.

Pokud se budeme dívat na emoce z energetického hlediska, tak představují nástroje zpětné vazby, které vypovídají o podmínkách panujících v našem energetickém těle.

 

Negativní emoce jsou znamením poruch a blokád v našem energetickém těle a způsobují to, že se cítíme špatně.

Naopak pozitivní emoce jsou znamením, že energie volně proudí naším energetickým tělem a proto se cítíme skvěle.

Otevírá se nám nový a revoluční přístup v pohledu na propojenost mezi emocemi a naším energetickým systémem těla. Nepotřebujeme jakýmkoliv způsobem potlačovat negativní emoce.

Je naopak velice důležité porozumět svým vlastním emocím, dovolit si je prožívat a umět pracovat  s vlastní energií.

Emoce není zdravé potlačovat, ale je třeba s nimi umět bezpečně zacházet, tak abychom svými negativními emocemi neubližovali nejen sobě ale i druhým lidem v naší blízkosti.

Emoční inteligence by se měla stát přirozenou součástí našich životů. A hlavě bychom měli umět předávat tuto dovednost i naším dětem.

Předešlo by se tak depresím, úzkostem, panickým atakám a hlavně  zbytečným závislostem na lécích. Zkuste opět zapojit zdraví selský rozum a otevřít se novým informacím v oblasti energetické psychologie.