affection 1866868 640

Zdravé emoční rodičovství aneb jak zvládat

svoje emoce a emoce svých dětí.

 

Rodičovství je úžasná věc. Většina rodičů se na svá miminka a potomky těší a s láskou je přijímá. Narozené miminko dostane jméno, rodný list ale bohužel už nám nikdo nedá návod k použití.

Existuje mnoho příruček, jak děťátko krmit, koupat, čím ho mazat,jaké dávat plenky, co mu kupovat za hračky apod. To může každá maminka prostudovat předem. Ale jak se s nimi dorozumět když ještě neumí mluvit ? Miminka s námi komunikují přes své emoce a pocity.

Když má miminko hlad, je počůrané, je mu zima, rostou mu zoubky nebo má bolení bříška, tak pláče. Přivolává tak pozornost, aby se odstranilo, to co se mu nelíbí, když to jinak neumí říci.

Určitě se vám jako rodičům stalo, že vaše miminko bylo napapané, přebalené v dobrém prostředí ale plakalo a nebylo k utišení. Tak nejdřív se kontrolují základní potřeby, pak zdravotní stav ale i tak se

stává, že děťátko pláče dál.

Sama si pamatuji na opatrování asi čtyřměsíční neteře. Sestra s manželem šli na ples a to hodné dítě napapané a přebalené jsem měla hlídat. Sotva zavřeli dveře tak miminko snad poznalo, že není v blízkosti maminka a řvalo a řvalo. Pamatuji si, že jsem ji několik hodin nosila v náručí a houpala. Sotva jsem ji položila opět křik. Zajímavé, že přišla máma, pohoupala v náručí, dala do postýlky a ona spala. Děti potřebují pocit lásky a přijetí. A jak mě došlo tak asi poznají i vlastní mámu.

Děti – miminka s námi komunikují přes svoje emoce a pocity. Větší děti naučíme mluvit ale jejich emoce a pocity, kterými byly zvyklé komunikovat s prostředím zůstávají a projevují je. A my si s nimi mnohdy nevíme rady. Své děti vychováváme, tak jak nejlépe v tu chvíli dovedeme. Děti rostou a učí se mluvit a komunikovat.

První dětské otázky jsou zaměřené na poznávání.

První dětská zvědavost je otázka ….. Co to je ? …..to je máma, to je táta, to je kytka apod.

My pak do toho učíme aby se dítě naučilo rozlišovat …. Jaké to je ?….velké, malé, studené, teplé apod.

Další otázkou ke které se dítě dostává je….. Proč ?…….proč jede to auto….protože má kola a proč má ta kola? No, aby mohlo jet…..a proč musí jet ?…….někdy ty proč jsou nekonečná.

Pak začnou rodiče učit děti co je dobré a co je špatné ( z jejich úhlu pohledu).

Třeba cachtání v louži je pro dítě super zábava….ale pro maminku, pokud je dítě oblečené do školky a skončí v první louži je nepřípustné a zlobí se.

Pak připojíme další výchovné pokyny. Například.

Určitě znáte výroky při výchově :

Hodná holčička nezlobí.

Chlapeček přeci nepláče, to je ostuda.

Tak tahle vzteklá holčička asi není naše, to by naše princezna přeci nedělala.

Jestli se budeš vztekat, tak tě ještě přidám, ať máš proč.

Okamžitě se uklidni.

Jdi mi z očí.

Přijď až budeš normální apod.

To si mnohdy děti s takovými pokyny ani neví rady. Jak to udělat rychle se uklidnit?

Jak to říká Jarda Dušek, to nedokáže ani dobře trénovaný jogín….natož malé dítě a u dospělého člověka je to ještě horší, se okamžitě uklidnit.

Toto jsou vesměs reakce rodičů ve kterých děti vyvolali určité vlastní emoce se kterými si neví rady.

A už jsme zase u těch emocí.

Emoce je energie v pohybu. Jsou to fyzické reakce našeho těla na myšlenky, události, situace se kterými ve skutečnosti nesouhlasíme a nevíme si rady.

Emoce jsme schopni fyzicky cítit ve svém těle.

Lítost, smutek …….pláčeme, tečou nám slzy.

Vztek a zloba…...můžeme vzteky zrudnout, můžeme vzteky špatně dýchat ( no tohle co mi udělal těžko rozdýchám)….poznáváte svoje myšlenky či slova, kamarád ten chodil vzteky štípat dříví – výhoda měli čím v zimě topit a naštípaného dříví bylo vždy dost. Pak máme další emoce.

Bezmoc, křivda, pocit vinny, neodpuštění, závist a pod. Jsme u negativních emocí.

Tyto negativní emoce dokážou aktivovat v našem těle chemické reakce. Při dlouhodobém stresu a napětí se uvolňuje do těla hormon kortizol, který negativně ovlivňuje celé naše tělo.

Naopak pozitivní emoce jako je pocit radosti, lásky, klidu a míru vyvolává v našem fyzickém těle tvorbu hormonů štěstí.

Více v článku http://www.studiodaja.cz/home/novinky/195-chemicka-lekarna-v-nasem-tele

Pokud chceme pochopit emoční reakce našich dětí, je třeba pochopit a vyznat se napřed ve svých vlastních emocích.

Emoce jsou součástí každé životní situace a promítají se do naší výchovy. Ve své terapeutické praxi se v devadesáti procentech problémů s klienty dostáváme do jejich dětství a do jejich nevyřešených emočních bolestí.

Spousty lidí svoje emocionální bolesti ukrylo hluboko do svého podvědomí a nevědomě se tak od svých bolestných pocitů tzv. odstřihli, aby je nemuseli vnímat. Nad věcmi někdy více přemýšlíme, než abychom je vnímali a procítili.

Více v článku http://www.studiodaja.cz/home/novinky/161-nase-schovane-emocni-kufry

Vždyť nás to přeci rodiče a vychovatelé učili, že není přípustné dávat emoce najevo.

Hodná holčička se přeci nevzteká. Hodný chlapeček nepláče…...

Pokud svoje emoce potlačujeme oni nemizí.

Zůstávají uložené v našem energetickém těle, v naší buněčné paměti. Pokud se těchto nezpracovaných emocí nahromadí více můžeme si koledovat i o velké zdravotní problémy.

Viz článek http://www.studiodaja.cz/home/novinky/111-potlačené-emoce-nemoce

Naše potlačené emoce jsou ale stále energetickým vysílači , to co na podvědomé energetické úrovni vysíláme k sobě přitahujeme.

Děti jsou naším zrcadlem. Pokud máme nezpracované, potlačené emoce v sobě, dříve či později se s nimi začne člověk prát při výchově svých dětí. Mnohdy se k tomu přidá potlačený vztek na manžela, na vlastní rodiče. Děti jsou jako emoční houbičky. Jsou schopné do sebe nasakovat pocity ( i potlačené) svých rodičů a pak nám je hezky dávat najevo.

Pokud jsou děti neklidné, vzteklé, je možné, že zrcadlí vaše vlastní pocity . Pokud se vám začnou děti vztekat zamyslete se jak jste a tom z vlastními emocemi vy .

Dnešní svět se probouzí, uvědomujeme si, že svět tam venku je pouze projekcí nás samých. Pokud chceme změnit svět je třeba začít u sebe. U svých vnitřních programů, přesvědčení a emocí.

Cesta jak porozumět svým dětem a zlepšit vzájemnou komunikaci je v emočním rodičovství.

Mnohdy svým dětem kupujeme značkové oblečení, drahé telefony, počítače ale neuvědomujeme si, že spousty dětí žije v nezdravém emočním prostředí.

Je možné být dobrým rodičem na fyzické úrovni ale špatným rodičem na úrovni emoční. Většina rad o rodičovství ignoruje svět emocí. Zaměřujeme se na opravu špatného chování, zatímco přehlížíme pocity a emoce, které toto chování způsobují a motivují.

Rodiče dnes dělají tři zásadní chyby. Ignorují nebo zavrhují pocity svých dětí. Odsuzují emoce svých dětí a uplatňují lásku s podmínkami ( když budeš zlobit nebudu tě mít ráda, nedostaneš zmrzlinu apod. A ta nejhlavnější věc, nenabízí svým dětem žádné vedení, aby se skrze své vlastní negativní pocity mohly dostat.

Metoda EFT – technika emoční svobody, se zabývá zvládáním vlastních emocí v souvislosti s našimi myšlenkami a vlastním energetickým systémem. Od podzimu  2018 připravujeme program pro rodiče a děti. Emoční rodičovství aneb jak zvládat svoje emoce a emoce svých dětí.

Více o metodě EFT na www.studiodaja.cz Jana Grohmanová