feather 3010848 640Jaký je náš vztah k přítomnému okamžiku ? Přítomný okamžik je nedílnou součástí našeho života a to jaký máme k němu postoj určuje jak prožíváte šťastný život.  Někdy nám přítomný okamžik přináší minuty a vteřiny radosti, lásky a štěstí a jindy nám vteřiny času přítomnosti vrývají do naších srdcí bolest, žal, bezmoc z toho co se právě děje. Je to život. Život je energie, která se neustále mění. Je to jako film, ve kterém ve chvíli přítomného okamžiku každý hrajeme svou roli. Zkuste tyto role vždy přijmout a prožívat naplno, ať jsou dobré nebo špatné, vše patří k našemu životu. Nikdy bychom nepochopili co je radost kdybychom nepoznali bolest. Žijeme v duálním světě a všechno má svůj rub a líc. Světlo a tma, sucho a mokro, láska a zlo. Je to nedílnou součástí života a měli bychom se i ty špatné věci naučit přijímat s pokorou a láskou. Ne, není třeba zůstávat v rolích oběti, jen to přijmout, prožít a nechat odejít. Moc

přítomného okamžiku je vlastně tento okamžik sám. To je ten pravý život. Pokud se naučíte přijímat přítomný okamžik s láskou a přestanete se prát se životem, život se vám odvděčí. Život vás začne hýčkat a vše bude snadnější. Rozhodnutí přijmout přítomný okamžik takový jaký je může změnit celou vaši realitu. Rozhodnutí přijmout  přítomný okamžik jaký je znamená konec ega. Ego se možná ze začátku bude vzpouzet, nebude se mu to líbit, začne ztrácet svoji nadvládu a sílu. Ego potřebuje ke své existenci čas. Ego se nechce ztotožňovat s přítomným okamžikem, ego chce přítomnému okamžiku vzdorovat a znehodnocovat ho. Ego potřebuje soudit, porovnávat, očekávat, kritizovat, ponižovat. Ego hledá problémy a rádo se ponořuje do strachu z budoucnosti a hledá viníky v minulosti. Z dokonalé Boží přítomnosti nás Ego neustále myšlenkami  tahá do bolestné minulosti, kde neustále hodnotí, co jsme udělali nebo neudělali špatně, kdo nám ublížil a křivdil. Tuto energii stále taháme jako emoční zátěž sebou ve svém životě.

Ego je živo z energie našeho strachu. Naše myšlenky jsou neustále schopné utíkat do budoucnosti a vytvářet strachy a obavy z toho co se ještě nestalo a mnohdy ani nestane. A kde jsme v tu chvíli ? Jsme ve svých myšlenkách, často v minulosti nebo v budoucnosti. Naše energie utíká těmito směry a chybí nám tady teď. Pokud by energie neunikala a zůstávala v přítomném okamžiku, snadněji bychom zvládali i těžké a negativní situace prožívané v přítomnosti. Nevyhneme se tomu, že přijde do našeho života nepříjemná  situace ( rozchod, dopravní nehoda, vážné onemocnění, ztráta zaměstnání, náhlé úmrtí a pod.) Zkuste v tu chvíli jen BÝT.  Dovolte si prožít i bolest, která přijde. Patří to k životu. Pokud ji přijmete a nebudete ji odporovat, stane se zajímavá věc. Vy si ji dovolíte prožít například jako emoci smutku, bezmoci, lítosti, odporu, vzteku, nepochopení a pod.

Vše je energie každá naše myšlenka i emoce. Pokud ji neblokuji , nebráním a neodporuji ona skrz mne projde a odejde. Možná tak rychle, že se budete divit. Nehledejte viníka, neodsuzujte, nekritizujte. S láskou přijměte situaci takovou jaká je, s láskou si stanovte svoje hranice a mantinely. Pokud toto vše dokážete věřte, že ani nezůstanete v roli oběti. Nemusíte podporovat situaci jen ji přijměte a ona najednou bude jiná.

Doporučuji si  projít svoji minulost a pokud tam stále ještě cítíte emoce jako je zášť, zloba, neodpuštění, pocity viny, lítost, smutek, bezmoc a pod. Je třeba propustit tyto staré bolesti a emoce. http://www.studiodaja.cz/home/novinky/161-nase-schovane-emocni-kufry Pokud cítíte ještě strach z budoucnosti , tak i tam máte ještě hodně práce na vyčištění našich  negativních myšlenek a emocí. Věřte, že to stojí za to. Pak si můžete dovolit ztotožnit se s přítomným okamžikem a prožívat každou minutu svého života opravdu naplno.

Vzpomínám na zajímavý duchovní zážitek, který nebyl ani v meditaci ani v hluboké relaxaci. Byl při mytí velmi špinavého sporáku. Při této  špinavé a nezábavné práci jsem zkusila být svým vědomým plně přítomna každému kousku té mastnoty a špíny, dovolila jsem si být v čisté přítomnosti okamžiku. Neumím popsat sílu tohoto co se dělo. V tu chvíli nebyla ani minulost ani budoucnost, bylo jen krásné tady a teď. Bylo jen čisté prožívání toho jak moje ruka s hadrem smývá a drhne mastné nečistoty.  Byl to opravdu silný duchovní zážitek čistého bytí. V tu chvilku neexistovala žádná myšlenka jako je to hrozná práce, proč ten přede mnou ten sporák neumyl, proč raději nejsem u vody, proč mi nikdo nepomůže a pod.

Věřte, že duchovní zážitky nemusí být jen po dlouhých meditacích a modlidbách. Síla našeho bytí je v našem obyčejném životě a v čisté přítomnosti. Osobně si myslím, že není umění dostat se do tohoto stavu po hodinách, či dnech vysedávání před chrámy, modlením a meditacemi ( mnichové a duchovní mistři)  a vypadá to, že je to jejich celodenní práce. Ale naučit se vnímat čisté bytí v každodenním obyčejném životě. V naší práci a ve starostech , které musíme zvládnout je to vše  mnohem  těžší záležitost.

Jsem na cestě učení žití v přítomném okamžiku. Sama tomu říkám " jsem v puntíku". To je dokonalá přítomnost všeho co se děje. Stává se, že okolnosti jsou mnohdy tak silné, že ze svého puntíku vypadnu, ale vím jak se vždy dostat zpět. Stále se to učím a jsem velice vděčná za každý den svého života. S láskou a pokorou se učím přijímat i to špatné, co do života přichází. Většinou to bývají pořád další učební lekce v této naší škole života a je jen  na nás jak je zvládneme. Situace je vždy taková jaká je ale jen my si vybíráme, jak na ni budeme reagovat a jak se budeme cítit

  Studio Daja - Jana  www.studiodaja.cz.