women 2089886 640Těšíte se na radostnou událost ? Tatínkové, babičky a dědečkové většinou ano, ale co maminky ? Mnohdy s tím, jak se blíží termín porodu začínají pociťovat úzkost, strach, obavy a pod. Je to běžné. Buď rodíte poprvé a nevíte co vás čeká a nebo rodíte po druhé a vícekrát a máte zkušenosti. Někdy dobré, někdy špatné a ty špatné mohou negativně průběh vašeho porodu.

Porod je jistě v životě ženy jedním z největších zážitků. Většina těhotných se snaží získat co nejvíce informací, vyptává se známých a příbuzných a ti většinou rodičku vyděsí k smrti. Ovšem to, že se porodu bojíme, je přirozené, s tímto pocitem se dá totiž dále pracovat, a to ve váš prospěch. Z porodu má strach odhadem asi 60 % rodiček. Ženské tělo se řadou fyziologických změn připravuje na stresovou situaci po celé těhotenství. Porod a ostatní situace s tím spojené představují fyzickou i psychickou zátěž, která vyvolává v organismu ženy stresovou reakci.

Ta se projevuje úzkostí, strachem, bledostí, pocením, zvyšuje se krevní tlak, žena může zvracet nebo má pocit na zvracení. Všechny tyto příznaky způsobuje zvýšená hladina hormonů katecholaminů, hlavně kortizolu – jeho maximální hladina v krvi je právě při porodu. Je to přirozená reakce, tělo ženy je na určitou míru stresu a strachu připraveno. Přílišné zvýšení kortizolu ale může průběh porodu zkomplikovat. Narušuje totiž děložní činnost a snižuje průtok krve placentou. To může ovlivnit zásobování plodu kyslíkem. Strachy zůstane tělo neuvolněné a vše se komplikuje.

Více na: https://www.maminka.cz/clanek/prekonejte-strach-z-porodu-urcite-to-prezijete

Snášení porodní bolesti je velice individuální. Porodní bolesti jsou způsobeny svalovými stahy dělohy a z roztahování děložního hrdla. K tomu všemu musí dojít, aby mohlo miminko projít porodními cestami. Příroda nás ale obdařila možností tyto bolesti snášet. Naše tělo v okamžicích silné bolesti produkuje endorfiny, které ji tlumí. Účinkují podobně jako opiáty. Stres, strach a úzkost však účinku endorfinů zabraňují. Strachů se může nahromadit mnoho. Například strach z bolesti, strach se dítě přidusí,  jestli bude zdravé, strach z injekčních jehel, ze zákroku, strach ze smtrti, strach jestli zvládnu novou roli a pod.Strach způsobuje ustrnutí a blokuje plynulý porod.   Pamatujte proto na to, že čím větší klid zachováte, tím více vám vaše vlastní tělo pomůže překonat bolest.Strach může velmi negativně ovlivnit celý porod. Existuje technika EFT - technika emoční svobody - někdy se jí říká akupunktura bez jehel, která pracuje s naší psychikou ( myšlenky a emoce) a s naším vlastním energetickým systémem. Poťukáváním na daných bodech meridiánových drah,uvolňujeme s našeho energetického systému blokády a rozpouštíme naše emoce ( strachy, obavy, úzkosti a pod.) Metoda je bezbolestná, bez vedlejších účinků .

http://www.studiodaja.cz/eft-terapie, https://www.youtube.com/watch?v=xYZ3i7SJnag