girl 1284186 640Naše emoce nás provázejí celý náš den. Emoce začneme pociťovat sotva se ráno vzbudíme.

Pokud je to sobota nebo neděle a nejdete do práce,můžete si pospat, polenošit a partner vám přinese snídani do postele, cítíte se dobře a spokojeně.

Přijde pondělí a jdete do práce, kde cítíte už delší dobu stres ze svého šéfa. Obyčejný všední den nezačíná zrovna nejlépe. Zaspala jste, prší a zapomněla jste si vzít deštník. Ujela vám tramvaj před nosem, hlášení  které jste měla v pátek odevzdat zůstalo zapomenuté na stole……atd.

Opět cítíte ten stres a špatnou náladu. Provází vás vztek, úzkost, napětí. Většinou se podobné situace opakují celý pracovní týden.

To, jak myslíme a cítíme, ovlivňuje to, jak žijeme. Emoce mají vliv na naši osobní pohodu a hlavně na naše zdraví. Nikdo nám to ale neřekl a nikdo nás to neučil.

Dobré emocionální zdraví je v současné době velmi vzácným jevem.

Hněv v těle vzbuzuje reakci "boj nebo útěk", což vede k nadměrnému vylučování stresových hormonů, jako je adrenalin, noradrenalin a kortizol.

To způsobuje, že amygdaly v mozku (oblast spojena s emocemi) reaguji přehnaně, což tlačí více krve do frontálního laloku (oblast zodpovědná za myšlení). narušit proces myšlení.  Pokud je naše tělo dlouhodobě vystaveno negativní emocionální zátěži, dochází k vyčerpání energetických zásob v těle ( syndrom vyhoření)

Hněv také  způsobuje stahování krevních cév. To vede k okamžitému zvýšení srdeční frekvence, krevního tlaku a dýchání.

Je dokázáno, že hněv zpomaluje hojení ran asi o 40 %, v důsledku vysoké reaktivity kortizolu. Hněv také způsobuje zvýšení hladin cykotinů (imunitní molekuly, které způsobují zánět), což zvyšuje riziko vzniku artritidy, diabetes a rakoviny.

Přetrvávání negativních emocí může vyvolat řadu zdravotních problémů.

Jaký vliv má naopak dobrý pocit ? Emoce radosti, nadšení, štěstí,vděčnosti, klidu a míru jsou emoce, které stojí za to si je udržet.

Při těchto pocitech vytváří naše tělo chemické látky endorfiny – hormony štěstí . V organismu probíhá na základě toho samouzdravující program – máme tzv. vlastní chemickou lékárnu.

Potlačené emoce způsobují mnoho problému. Nepotlačené emoce ( křik na manžela, děti, šéfa), vám mohou způsobit zase vztahové problémy. Co tedy s nimi ?

Existuje technika emoční svobody, která pracuje s vlastním energetickým systémem a s našimi emocemi. Je to vlastně emoční forma akupresury, kdy se naučíte mít z cela bezpečně své emoce pod kontrolou.

Základní techniku se opravdu může naučit každý. Zjistíte, že jste schopni se osvobodit ze zajetí svých strachů, vzteků, lítosti apod. Nejen to, začne se vám zlepšovat život i po stránce psychické, fyzické a zlepší se vám vaše  vztahy a to o už za to stojí.

Vyhlášené termíny kurzů metody - EFT pro vlastní použití najdete na stránkách www.studioaja.cz    - semináře